District Council 37
NEWS & EVENTS Info:
(212) 815-7555
DC 37    |   PUBLIC EMPLOYEE PRESS    |   ABOUT    |   ORGANIZING    |   NEWSROOM    |   BENEFITS    |   SERVICES    |   CONTRACTS    |   POLITICS    |   CONTACT US    |   SEARCH   |   
  Public Employee Press
   

PEP Oct 2014
Table of Contents
    Archives
 
  La Voz
Latinoamericana
     
 

Public Employee Press

Election 2014
General Election, Tuesday, Nov. 4 DC 37 Endorsements

These candidates have been endorsed by District Council 37 for the General Election, on Tuesday, November 4. Polls will be open from 6 a.m. to 9 p.m.*
Vote for candidates who fight for the needs of working people and retirees.


Domenic M. Recchia, Jr.
11th District, U.S. House of Representatives


Thomas P. DiNapoli
New York State Comptroller


Eric T. Schneiderman
New York State Attorney General




New York State Assembly
BROOKLYN
41 Helene Weinstein
42 Rodneyse Bichotte
43 Karim Camara
44 James Brennan
45 No Endorsement
46 Alec Brook-Krasny
47 William Colton
49 Peter Abbate Jr.
50 Joseph Lentol
51 Felix Ortiz
52 JoAnne Simon
55 Latrice Walker
56 Annette Robinson
58 N.Nick Perry
57 Walter Mosley
59 No Endorsement
60 Charles Barron

BRONX
77 Latoya Joyner
78 José Rivéra
79 Michael Blake
81 Jeffrey Dinowitz
82 Michael Benedetto
83 Carl Heastie
85 Marcos Crespo
86 Victor Pichardo
87 Luis Sepulveda

MANHATTAN
65 Sheldon Silver
66 Deborah Glick
67 Linda Rosenthal
68 Robert Rodriguez
69 Daniel O'Donnell
70 Keith Wright
71 Herman D. Farrell, Jr.
72 Guillermo Linares
75 Richard Gottfried
76 Rebecca Seawright

QUEENS
24 David Weprin
29 William Scarborough
27 Michael Simanowitz
30 Margaret Markey
31 Michele Titus
32 Vivian Cook
35 Jeffrion Aubry
33 Barbara Clark
37 Catherine Nolan
38 Michael Miller
39 Francisco Moya
40 Ron Kim

STATEN ISLAND
61 Matthew Titone
63 Michael Cusick
64 No Endorsement
New York State Senate
MANHATTAN
28 Liz Krueger
29 Jose Serrano
30 Bill Perkins

BROOKLYN
18 Martin Malave Dilan
19 John Sampson
20 Jesse Hamilton
21 Kevin Parker
22 Martin Golden
25 Velmanette Montgomery

BRONX
32 Rev. Ruben Diaz, Sr.
33 Gustavo Rivera
34 Jeff Klein
35 Andrea Stewart-Cousins
36 Ruth Hassell-Thompson

QUEENS
10 James Sanders, Jr.
11 Tony Avella
12 Michael Gianaris
13 Jose Peralta
14 Leroy Comrie
15 Joseph Addabbo, Jr.
16 Toby Ann Stavisky

STATEN ISLAND
23 Diane Savino
24 Andrew Lanza
U.S. House of Representatives
5 Gregory Meeks
6 Grace Meng
8 Hakeem Jeffries
7 Nydia Velazquez
9 Yvette Clarke
10 Jerrold Nadler
11 Domenic M. Recchia, Jr.
12 Carolyn Maloney
13 Charles B. Rangel
14 Joseph Crowley
15 Jose E. Serrano
16 Eliot Engel


*To confirm your polling site location, go to www.vote.nyc.ny.us or call the Board of Elections at 212-487-5300.


.




DISCLAIMER: This portion of the website was paid for by AFSCME’s Political Action Committee, PEOPLE, with voluntary contributions from AFSCME members and their families, and is not authorized by any candidate of candidate’s committee.


 
© District Council 37, AFSCME, AFL-CIO | 125 Barclay Street, New York, NY 10007 | Privacy Policy | Sitemap